Witamina C w diecie dziecka – jakie spełnia funkcje?

Jedną z najważniejszych witamin dla naszego zdrowia jest witamina C. Niestety, wiele osób jest zdania, że wraz z codziennym pożywieniem dostarczamy sobie odpowiednią porcję witaminy C. W związku z tym nie ma już konieczności, aby sięgać po dodatkowe suplementy diety. Czy to prawda? Przede wszystkim należy pamiętać, żę witamina C jest bardzo ważna dla dzieci – i nieprawdą jest, że każdy z nas jest chroniony przed niedoborami witaminy C i te się nie zdarzają! Nawet u dzieci niedobory witaminy C są częste. 

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z niedoborami witaminy C – często bardzo poważnymi. Jak to możliwe? Otóż nieprzemyślana, nieprawidłowo skomponowana dieta, bogata w przetworzone, niezdrowe produkty i uboga w świeże owoce i warzywa, może skutkować właśnie takimi niedoborami witaminy C. Jeśli więc ktoś sięga po pizzę, chipsy, produkty mięsne czy kolorowe napoje, a rzadko jada owoce i warzywa, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że cierpi na niedobory witaminy C. Z tego powodu witaminy dla dzieci są tak ważne. 

Czym mogą skutkować niedobory witaminy C? Przede wszystkim obniżeniem odporności. To chyba z tego witamina C jest najbardziej znana. Ma ona ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Dodatkowo witamina C wpływa na wygląd naszej skóry czy kondycją naczyń krwionośnych. Jej niedobory mogą objawiać się również nieestetycznych wyglądem naczynek, ponieważ to właśnie witamina C je wzmacnia. Z czasem niedobory tej witaminy mogą prowadzić do poważnych chorób. 

Jak poradzić sobie z tym problemem? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby każdego dnia spożywać przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Może to być jabłko lub grapefruit, świeżo wyciskany sok z owoców lub kolorowa sałatka. W ten sposób możemy mieć pewność, że nasz organizm otrzymuje niezbędną dawkę nie tylko witaminy C, ale też innych.