Owoce i warzywa – sposób na dostarczenie dziecku witamin

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz urozmaicić dietę swojego dziecka i wprowadzić do niej więcej witamin i składników mineralnych? Najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do diety warzyw i owoców. Uwaga: jeśli Twoje dziecko nie przepada za warzywami, możesz skorzystać z różnego rodzaju sztuczek, dzięki którym będziesz mógł przemycić je do jadłospisu. 

Po pierwsze pamiętaj o tym, aby podawać dziecku pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Wedle najnowszej i najlepszej obowiązującej obecnie wiedzy na temat zdrowego odżywiania pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia może zaspokoić większość zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały – oczywiście te, które w nich występują, a także błonnika i wielu innych cennych składników odżywczych. Witaminy dla dzieci możesz wprowadzić w formie świeżo wyciskanych soków, zup kremowych lub tradycyjnych, a także sałatek. Większość dzieci uwielbia kolorowe sałatki owocowe, na przykład z bananów, brzoskwini, truskawek czy winogron. Wystarczy, że dodasz do dania odrobinę cytryny, a wzbogacisz ją o solidną porcję witaminy C.

Jeśli Twoje dziecko nie lubi warzyw, możesz stworzyć z nich zabawne kompozycje, na przykład ludziki lub domki na talerzu. W ten sposób zachęcisz dziecko do zajadania takich warzyw. W sklepach dostępne są także zdrowe przekąski i chipsy warzywne, zrobione na przykład z buraków, marchewek, papryki czy pomidorów. To kolejny ciekawy sposób na wprowadzenie warzyw do menu dziecka. 

Jak widzisz, zadbanie o to, aby w diecie dziecka znalazło się wiele świeżych warzyw i owoców, jest naprawdę łatwe. Wystarczy odrobina wyobraźni i chęci do zabawy, aby dziecko otrzymało solidną porcję witamin i składników mineralnych każdego dnia!